Uluslararası Eşya Taşımacılığı - Uluslararası Nakliyat , Avrupa Zati Eşya Taşımacılığı - Uluslararası Nakliyat , Avrupa Zati Eşya Taşımacılığı

Uluslararası Eşya Taşımacılığı

Uluslararası Eşya Taşımacılığı

Tıpkı yurt içinde olduğu gibi, çeşitli nedenlerle kişilerin zati eşyalarını oldukları ülkeden farklı bir ülkeye taşıması işlemine uluslararası zati eşya taşıması denir. Bu taşıma işlemi uzun prosedürler içerdiğinden kişilerin yalnız gerçekleştirmesi zor olabilir. Burada ise devreye yurtdışına taşıma yapan firmalar girmektedir. Yurt içinde gerçekleştirilen taşıma işleminden farklı olarak uluslararası taşımada gümrük, sigorta gibi birçok ek işlem gerekmektedir.

 Uluslararası Eşya Taşımacılığı Nasıl Gerçekleştirilir?

Yurt dışına taşıma yapmak isteyen kişiler oturma izinlerini taşınacakları ülkeden aldıktan sonra taşıma şirketi ile yapılacak sözleşme hazırlanır. Uluslararası zati eşya taşıması yapan firmalar ile sözleşme imzalanıp gerekli anlaşma sağlandıktan sonra şirketten bir expertiz gelip taşınacak evdeki eşyaları not almakta ve yaklaşık olarak m3 ölçümü yapmaktadır. Daha sonra anlaşılan gün için taşıma personeli evde bulunup tüm eşyaları taşıma için uygun ve güvenli bir hale getirmekte ve kolilere yerleştirmekte ve sonra bu koliler de kalın jelatinler ile tekrar sarılmaktadır.

 

Uluslararası ve uzun bir yolculuk olduğundan oldukça dikkatli davranılmakta ve eşyaların hasar görmesi minimuma indirilmektedir. Eşyalar dikkatlice paketlendikten sonra araçlara yüklenip gümrük gibi tüm işlemler ülkeden ülkeye eşya taşıyan firmalar tarafından halledilip eşyalar yeni eve dikkatlice yerleştirilmektedir. Ayrıca oturma izninde sorun çıkan müşteriler için eşyaların bir süre yurtdışına taşıma yapan firmalar yurt dışı depolarında bekleme avantajı da bulunmaktadır.

 

Uluslararası Eşya Taşımacılığında Taşınması İzin Gerektiren Eşyalar Nelerdir?

Uluslararası zati eşya taşıması yapan firmalar aracılığı ile taşınsa da taşınması yasak olan ya da özel rapor gerektiren bazı eşyalar mevcuttur. Taşınması kesinlikle yasak olan eşyalar patlama özelliği olan ya da riski olan eşyalardır. Genellikle taşınması yasak olan fakat taşınılan ülkeye göre özel anlaşmaya tabi olabilen eşyalar ise gıda ürünleridir. Bu ürünlerin taşınması için bazı özel izinler alınması gerekebilir. Bunların dışında tarihi eser özelliği taşıyan ya da antika ürünler de yurt dışına taşıma yapılırken kaçakçılık problemi nedeniyle özel izinlerle taşınabilen eşyalardır. Gerekli özel izinler ve raporlar alındıktan sonra bu eşyaların ülkeden ülkeye eşya taşıyan firmalar aracılığıyla taşımaları kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Hemen Ara